Popis
Mečíky (Gladioly) patří do čeledi Iridaceae. Jsou to jedny z nejkrásnějších cibulových květin. Pocházejí z Jižní a Střední Afriky. V Evropě začali růst až na počátku devatenáctého století. Mečíky jsou velmi vytrvalé rostliny dosahující výšky 100-120 cm, s nerozvětveným přímým stonkem. Listy jsou úzké, dlouhé, ve tvaru meče a šedozelené. Tyto krásné květy jsou pýchou našich zahrad.
Druhy a odrůdy
V důsledku šlechtitelských prací vzniklo mnoho atraktivních hybridů mečíků a zahradních odrůd. Kromě nejrozšířenějších mnohotvárných odrůd můžeme najít miniaturní odrůdy s malými květy. Existuje více než 200 druhů mečíků.
Pěstování
Kultivace je velmi jednoduchá. Mečíky vyžadují slunnou polohu, ale rostou i v polostínu. Vzhledem k tomu, že mají dlouhé květenství, měly by být vysazeny na místech chráněných před větrem, protože se mohou snadno zlomit. Půda by měla být úrodná a humusová s neutrálním nebo mírně kyselým pH (pH 6,5-7,0). Vzhledem k tomu, že tyto rostliny vyžadují pro řádný růst velké množství dusíku, měly by být vysazeny na půdách, které byly dobře vyhnojeny.
Mečíkyjsou vysazujeme do země od poloviny dubna, kdy mrazy skončí s odstupem 15 x 20 cm, v závislosti na velikosti hlíz, do hloubky 8-10 cm. Před výsadbou by měly být hlízy ošetřeny fungicidem, který chrání před houbovými chorobami během vegetačního období. Je také dobré přidat insekticid, který chrání před škůdci (např. Třásněnkami). Od okamžiku, kdy rostliny mají 4 listy, můžeme začít hnojit. Mečíky netolerují sucho, takže je musíme pravidelně zalévat. Poptávka po vodě roste během kvetení. Z jedné hlízy mohou vyrůst pouze 2-3 výhonky. Záleží na velikosti hlízy. Podzemní část je jednoroční zploštělá hlíza pokrytá suchými šupinami s výraznou sítí nervů. Pokud kvetoucí rostliny zůstanou na záhonu, existuje možnost opylování sousedních květů a může dojít ke křížení. Pokud se tomu chcete vyhnout, musíme je nařezat do vázy.
Množení
Množíme hlízami. Během vegetačního období původní hlíza postupně umírá. Současně, když tato stará hlíze zemře, vytvoří se nová hlíza. Mezi novou a starou hlízou roste až několik desítek náhodných hlízek o průměru několika milimetrů. Tyto drobné hlízy jsou vhodné pro reprodukci. Vysazujeme je v březnu, nejdříve je stiskneme do prstů tak, aby se skořápka praskla - usnadní se uvolnění kořenů.Nejčastěji kvetou ve druhém roce pěstování.
Období výsadby
Konec března - do poloviny června.
Doba květu
V závislosti na odrůdě od června do září.
Přezimování
Mečíky v našem klimatu venku nepřezimují, takže je musíte vyjmout s koncem léta. Nejlepší je to udělat koncem září a nejpozději do konce října. Po vykopání vyřízneme výhonky 5-10 cm nad hlízami. Po vysušení musíme odstranit starou umírající hlízu, zbytky výhonků a kořeny, oddělit cibuli, roztřídit, zlikvidovat všechny příznaky nemoci, měkké a plesnivé. Poté umístíme do otevřených krabic a vložíme do suché a chladné místnosti chráněné před mrazem (teplota 5-10 ° C a vlhkost vzduchu cca 70%). Během skladování zkontrolujte zdravotní stav cibulí a ty, které mají příznaky nemoci nebo jsou mumifikované, vyhodíme. Hlízy, které přežily zimu, mohou být zasazeny znovu v následujícím roce.
Nemoci a škůdci
Gladioly jsou vystaveny plísním, které způsobují šedou plíseň, tvrdou hnilobu a fuzariózu, takže se vyhneme pěstování těchto květin po rostlinách náchylných k těmto onemocněním. Při vegetaci by měly být aplikovány fungicidy, pokud se zjistí houbová onemocnění, zejména po dlouhotrvajících deštích.
Použití
Gladioly jsou ideální pro aranžování květin. Vypadají krásně na květinových záhonech. Vypadají nejlépe ve větších skupinách stejné odrůdy. Menší hybridy a skromnější druhy mohou být kombinovány do kompozic s jinými rostlinami. Vypadají dobře ve společnosti dalších větších trvalek. Jsou také ideální jako řezané květiny do vázy a vazeb. Aby ve váze vydržely co nejdéle, uřízneme stvoly ve chvíli, když nakvétá první květ. Díky tomu se prodlužuje životnost květu až na 3 týdny. Květy se vyvíjejí postupně od spodní části k vrcholu květenství.
U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/meciky/
© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.