Hvězdníky - Jak pěstovat Hvězdníky, Amaryllis

Popis:

Hvězdník (Hippeastrum), často označovaný jako amarylka nebo amarylis, je nádherná tropická květina rostoucí z velké cibule, která z vašeho domova udělá rajskou zahradu. Zažité jméno amarylka získal hvězdník po své příbuzné, Amaryllis belladonna, jejíž květy jsou podobné, jedná se ale o dvě různé rostliny.

 

Z jedné cibule mohou vyrůst dokonce dva (výjimečně i tři) 60 cm dlouhé stvoly, z nichž z každého roste 2–5 velkých květů ve tvaru šesticípých zvonců. Nejtypičtější odstíny hvězdníku jsou červené, růžové a bílé, ale existuje i v mnoha dalších kultivarech, a to v jednobarevné nebo proužkované variantě.

 

V našem podnebí je hvězdník pokojovou rostlinou, kterou sázíme do květináče. Díky jeho původu z Jižní Ameriky mu nevadí nižší vlhost ani suchý vzduch, je tedy velmi vděčnou pokojovkou.

 

Při správné péči, kterou si v následujících odstavcích přiblížíme, vám může hvězdník vykvést na Vánoce.

 

Výsadba:

Cibulku hvězdníku sázíme ke konci podzimu tak, aby polovina vyčnívala nad povrchem, do květináče, který je jen o pár centimetrů větší, než samotná cibulka. Sázíme ji do substrátu pro pokojovky, ten by měl být propustný a vzdušný, například s přídavkem písku. Na dno květináče doporučujeme nasypat drenáž (například keramzit). Po výsadbě ho umístíme na teplé a světlé místo a pouze jednou zalijeme. S další zálivkou čekáme, až se začne klubat stvol.

 

Pěstování:

Jakmile začne stvol z cibulky rašit, začneme ji pravidelně (1x týdně) zalévat. Jakožto tropická rostlina vyžaduje pro růst vyšší teplotu, mezi 22–25 °C, a co nejvíce světla, umístění na parapet nebo v blízkosti okna je tedy ideální. Jak jsme již zmiňovali, nevadí mu sucho (velkokvětým druhům období sucha dokonce prospívá), může tak být i v blízkosti topení.

V létě ho můžete i s květináčem přesunout ven do polostínu, nebo dočasně přesadit do půdy, teplota však nesmí klesnout pod 10 stupňů.

 

Doba květu:

Hvězdník kvete přibližně od ledna do dubna, asi 8 týdnů po výsadbě. I po celou dobu jeho květu dodržujeme pravidelnou mírnou zálivku. Ve chvíli, kdy se poupata od sebe na konci stvolu oddělí, je plný květ otázkou 3–4 dnů. Odkvetlé květy odstraňujeme, aby měla rostlina více síly pro ještě kvetoucí květy.

 

Po odkvětu:

Květní stvol po odkvětu odstraníme a pokračujeme v pravidelné mírné zálivce (ale nepřelít, rostlina spíše zvládne sucho, než přemokření). V tomto období také občas hnojíme (během růstu květního stvolu a květu nehnojit) pro podporu růstu listů, díky nim bude mít cibule živiny pro květy v příštím roce.

 

Vegetační klid:

Až skončí léto, přestaneme hvězdník zcela zalévat, čímž ukončíme jeho vegetaci (sucho ho donutí stáhnout živiny z listů do cibule), a necháme zbývající zelené části uschnout (pokud se tak nestane, ustřihneme je pár cm nad cibulí). Cibuli (i s květináčem nebo samotnou) přesuneme na chladnější suché místo s teplotou kolem 15 (nejméně ale 8) °C a necháme ji tam po dobu tří měsíců, nebo dokud nezačne zase rašit. V tomto období nepotřebuje světlo.

Po uplynutí této doby cibuli zbavíme kořenů a přesadíme do nového substrátu (viz odstavec Výsadba). Tím její cyklus začína odznova.

 

Nemoci a škůdci:

Hvězdník může být napaden třásněnkami.

Žloutnutí a usychání listů může znamenat, že je mu až příliš horko, obzvlášť děje-li se to v létě, přesuneme ho z parapetu na chladnější místo.

Přemokření může způsobit uhnívání cibulky a množení plísní a bakterií.

 

Tipy:

Květ vydrží déle, pokud rostlinu po dobu květu přesuneme do chladnější místnosti.

 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: https://www.narcisy.cz/amarylis/