Česneky - Jak pěstovat okrasné česneky

Popis:

Okrasné česneky (lat. Allium) jsou velmi dekorativní a nenáročné cibuloviny, které záhony ozvláštní a zpestří. Pyšní se nápadně velkým kulovitým květem, složeným z mnoha drobných kvítků. Barva kvítků je nejčastěji bílá, růžová, žlutá, vínová nebo fialová. Vysoké stonky dorůstají do výšky okolo 50 - 180cm.

Mezi oblíbené odrůdy, které se u nás v České republice pěstují, patří česnek modrý (neboli azurový), který má nádhernou sytě modrou barvu květenství. Další oblíbenou odrůdou je také česnek purpurový, jehož květy mají krásně tmavě fialovou barvu. Oba tyto druhy patří mezi nižší z ozdobných česneků, dorůstají do výšky přibližně 0,5 m a rozkvétají v průběhu června.

Zahrádkářskou zajímavostí je česnek kulatohlavý, který dorůstá do výšky 40-80 cm, kvete v období července a v průběhu rozvíjení mění jeho květenství barvu od bílé až po růžovou.

Výsadba a pěstování:

Česneky můžeme vysadit za rok rovnou dvakrát. Jednou možností je podzim (září až listopad) a druhou variantou je jaro (březen až duben).

Protože místem jejich původu je Asie a Středozemí, potřebují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Dobře zvládají sucho i menší přísun živin. Můžeme je pěstovat na záhonech, v nádobách, ale i v květináčích na terasách nebo balkonech.

Cibulky okrasných česneků sázíme do důlku o hloubce mezi 5-15 cm podle velikosti cibulky. Doporučujeme na začátku přidat kompost a pokud je zrovna sucho, tak trochu zalít. Jak už jsme zmínili, česneky ocení sucho, takže až vám česneky vyrostou, doporučujeme se zalévání vyhnout.

Velkou výhodou česneků je, že jakmile máme zasazeno víc cibulek a stanoviště jim vyhovuje, do budoucna se o ně nemusíme příliš starat, jelikož nám můžou jednoduše zplanět. 

Doba květu:

Květy česneků nám zdobí zahradu od května do července, některé druhy dokonce až do září.

Po odkvětu:

Stejně jako ostatní cibuloviny, česneky na jaře po odkvětu uvadnou, zatáhnou se jim listy a cibulky až do dalšího jara odpočívají pod zemí. Schnoucí listy od rostliny neodstraňujte, dokud nejsou zcela suché, že začnou opadávat samy. Cibulky česneků není třeba vyjímat ze země, bez problému zimu přečkají, pokud budou v dostatečné hloubce.

Když nastává doba odkvětu, můžeme stonky s květy využít i ve floristice. Stačí je seříznout, vysušit vzhůru stonkem a zakomponovat do barevné kytice nebo samotné vložit do vázy na ozdobu. 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd česneků: www.narcisy.cz/cesneky/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.