Gloriózy - Jak pěstovat Gloriózy

 

Glorióza

Popis:

Glorióza (lat. Gloriosa) je rod rostlin z čeledi ocúnovité. Rod glorióza zahrnuje 11 druhů a je rozšířen v tropické a subtropické Africe a Asii. Je národní květinou Zimbabwe a Rhodésie. Jedná se o popínavé rostliny, které v zemích svého původu dorůstají do výšky až 6 m. V tropických oblastech rostou naprosto běžně, ale v našich podmínkách se s nimi častěji setkáme jako s pokojovou rostlinou. V domácích prostředí jsme schopni jí zajistit vhodnější podmínky pro její růst. Jejich listy mají vejčitý tvar a zelenou barvu. Pyšní se velkými květy, které mají žlutou barvu a na špičce jsou zbarvené do červena. Název této rostliny je odvozen od latinského slova gloriosus a znamená oslavovaný nebo slavnostní. Nejznámějším druhem je glorióza vznešená, která je pěstována jako okrasná rostlina a jako zdroj kolchicinu pro farmaceutický průmysl.

Gloriózy jsou silně jedovaté rostliny, jejichž požití může mít vážné následky. Hlavní jedovatou látkou v gloriózách je silně hořký alkaloid kolchicin. 

Výsadba:

Hlízy gloriózy se dají zasadit ven i dovnitř. Doporučujeme je zasadit do hloubky cca 5-7 cm do substrátu smíchaného s pískem. Mají rády teplé a slunné (až mírně stíněné) stanoviště a výživnou humózní půdu. Jakmile začne rostlina růst, je třeba ji dostečně zalévat. Pozor na sluneční úpal, který by mohl při teplotách vyšších jak 35 °C rostlinám uškodit. Tato květina s popínavým stonkem šplhá pomocí úponů na koncích listů, proto vyžaduje jakoukoli oporu (minimálně 100 cm vysokou). Doporučujeme použít např. žebřík nebo dráty.

Pěstování:

Glorióza je rostlina, která potřebuje poměrně dost péče, takže ji k pěstování doporučujeme síše zkušenějším pěstitelům. Je více možností, jak můžeme gloriózu pěstovat. Můžeme ji mít jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu, ale také nám dobře poroste v zimní zahradě, skleníku či foliovníku, na lodžii.

Doba květu:

Glorióza na jaře nejdříve 2-3 měsíce vyrůstá a poté 2 měsíce kvete. U nás tato doba nastává v průběhu léta. Po odkvětu vytváří semeníky a následně se na podzim zatahuje zpět do hlíz.

Po odkvětu:

Na začátku měsíce října končí pro naši gloriózu období květu a růstu. Glorióza přestane úplně přijímat vodu a část rostliny, která se nachází nad zemí uvadne a následně uschne. Hlízy nadále přežívají. Po uschnutí nadzemích částí je vyjměte ze zeminy a zkontrolujte jejich stav. Hlízy bez kazu uchováme v nádobě, nejlépe v písku a při teplotě 10°C. Tento zimní odpočinek je pro rostliny velmi důležitý, proto se ho snažte dodržet minimálně po dobu 2 měsíců. 

U nás můžete nakoupit gloriźu zde: www.narcisy.cz/glorioza/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.