Sasanky - Jak pěstovat Sasanky

 

Popis:

Sasanky jsou vytrvalé lesní květiny, které vypadají jako z pohádky. Jejich nízký vzrůst (15–30 cm) v kombinaci s hustými zelenými listy vytváří rozkvetlé koberce. Pro tyto vlastnosti jsou vhodné zejména na skalku, ale vyniknou také volně ve větších skupinách doplněné například dalšími jarními květinami.

 

Se sasankou se můžeme setkat v lese, který bývá na jaře jejími bílými kvítky posetý, tyto květy jsou ale mnohem menší, než mají její barevné kolegyně.

 

Naše klimatické podmínky jsou pro sasanky výborné. Po zakořenění nevyžadují zvláštní péči, není je třeba přesazovat a přežijí zimu, jsou tak velmi nenáročné. I přesto má každý druh sasanek trochu jiné nároky.

 

Zajímavostí je jejich botanický název anemone, ten pochází z řeckého slova anemos, což znamená vítr. Doslova „větrná květina“ se jim říká například i v angličtině, důvod tohoto jména ale není jistý. Zřejmě je tomu tak proto, že se sasanky i při malém větru třepotají.

 

 

Období výsadby:

Sasanky si můžeme rozdělit do dvou skupin na ty, které sázíme na jaře mezi březnem a dubnem (vyšší sasanky s letním až podzimním květem) a ty, které sázíme na podzim mezi zářím a prvním mrazem (menší sasanky s brzkým jarním květem).

 

Podoba hlízek, ze kterých sasanky vyrůstají, Vás může zprvu překvapit, jsou malé, hnědé a vrásčité. Před výsadbou je namočíme na 24 hodin do vlažné vody, tím jim pomůžeme vyklíčit. Namočené hlízky můžou zvětšit objem téměř dvojnásobně. Sázíme je do vlhké humózní dobře propustné půdy, asi 5–7 cm hluboko, a ideálně s 15 cm rozestupy. Pozice hlízky není důležitá, sasanka si cestu na vzduch vždy najde, ale usnadníme jí to zasazením hlízky špičkou dolů.

 

 

Pěstování:

Jarní sasanky mají radši slunné místo, sasanky kvetoucí později spíše polostín. Zaléváme je mírně a pravidelně až do zatažení listů. Kromě vyšší půdní vlhkosti jim svědčí přihnojení živinami (na podzim sasankám kvetoucím na jaře, a naopak na jaře těm kvetoucím na podzim), ale nejsou náročné na pH.

 

 

Doba květu:

Jak jsme již zmínili, doba květu se liší podle druhu sasanek. Ta trvá asi 6 týdnů a u jarních druhů se pohybuje mezi únorem až dubnem, u později kvetoucích je to kolem léta. Z jedné hlízky může vykvést až 20 květů, při dobrých podmínkách se nám tedy dostane pastvy pro oči.

 

 

Přezimování:

Když listy ke konci podzimu zhnědnou, ustřihneme je těsně nad zemí. Touto dobou sasanky přestaneme zalévat. Na zimu je před mrazem zakryjeme lehkým krytem, například starou trávou, chvojím nebo slámou a další rok nás svými květy znovu potěší.

 

 

Nemoci a škůdci:

Sasanky nebývají napadány škůdci ani chorobami.

 

Tipy:

Sasanky jsou vhodné pro nařezání do kytice, ve váze vydrží krásné až 10 dní.

 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: https://www.narcisy.cz/sasanky/

 

© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.