Montbrécie - Jak pěstovat montbrécie, Crocosmie

 

Montbrécie

Popis:

Montbrécie jsou něžné trvalky původem z Afriky. Jejich latinský název je crocosmia, což je složenina slov krokos (šafrán) a osmé (vůně), takže význam tohoto názvu je vonící po šafránu. V době antiky byla šafránová vůně velmi populární. U nás v České republice se jim říká také křesina. Mají tenké klasy nálevkovitých květů, které vyrůstají na dlouhých stoncích, a proto jsou někdy připodobňovány k fréziím. Montbrécie mohou dorůstat výšky až 80 cm, obvykle jsou ale nižší. Jejich jemné kvítky zbarvené do žluté, červené nebo oranžové, udělají parádu na každé zahrádce, balkonu nebo ve váze. Ve váze vydrží neobyčejně dlouho, kolem 14 dnů. Montbrécie vznikla křížením dvou druhů Crocosmia aurea a crocosmia pottsii a to v roce 1880. V rodné Africe se nachází kolem pěti druhů.

 

Výsadba:

Montbrécie jsou velkými milovnicemi slunce a proto se jim nejlépe daří na slunném nebo mírně stinném stanovišti. Jejich hlízy se vysazují na jaře do teplé země ve chvíli, kdy už nehrozí přízemní mrazíky (což je období měsíců od dubna do května). Vysazujeme na záhon do hloubky 7-10 cm a ve vzdálenosti 15-20 cm od sebe.

Pěstování:

Jak už bylo zmíněno, montbrécie milují sluneční paprsky a tudíž je horké počasí a nedostek vláhy netrápí. Naopak doporučujeme zalévat pouze po dlouhodobém horku, protože nesnášejí přemokření a mohly by uhynout.

Jejich růst můžeme cca. v polovině června podpořit dávkou hnojiva. Dobře propustná půda s dostatkem humusu zajistí, že rostliny rychle vyrostou a vydrží dlouho kvést.

Montbrécie jsou sice hlíznaté rostliny, ale není nezbytné je na zimu vykopávat. U těchto rostlinek je uváděna mrazuvzdornost kolem -23°C až -25°C, pokud tedy budete hlízky nechávat přes zimu v půdě, doporučujeme je chránit před mrazem vrstvou listí nebo mulčovací kůrou a to celé ještě zakrýt chvojím. Pokud to nechcete riskovat nebo žijete v chladnější lokalitě, bude lepší vyjmout hlízky z půdy a uskladnit je v místnosti, kde teploty pod nulu neklesnou.

Doba květu:

Montbrécie se pyšní květy od července do listopadu a většinou vydrží kvést až do prvních mrazíků.

Po odkvětu:

Velkou výhodou montbrécií je, že jejich vysoká květenství kvetou velice dlouho a po odkvětu a odstřižení hlavního květu se objeví další, menší kvetoucí výhonky.

 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd montbrécií: www.narcisy.cz/montbrecie/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.