Řebčíky - Jak pěstovat Řebčíky, Fritillaria

 

Řebčík - Fritillaria

Popis:

Řebčíky (lat. Fritillaria) neboli Lilie biblické, Císařské koruny - patří do čeledi liliovitých a oblíbili si je zahradnící téměř po celém světě. Původní domovinou řebčíků je Asie, Evropa i Amerika a je známo kolem 130-150 druhů. Nejznámější druhy jsou řebčík kostkovaný a řebčík královský. Řebčíky se rozdělují na dvě skupiny, na císařské a drobnokvěté. Vzhledem i pěstováním se od sebe výrazně liší.

Císařské koruny mají až 1,5 m vysoké lodyhy, které jsou zakončené množstvím listů a převislými oranžovými, žlutými a červenými květy. Naopak drobnokvěté řebčíky jsou výrazně menší a dorůstají do výšky asi 50 cm. Mají malé svěšené květy, které mají většinou vínovou nebo fialovou barvu.

Výsadba:

Ideální doba pro sázení řebčíků nastává od září do listopadu. Velké cibule se středovým důlkem vysazujeme do hloubky cca 25 cm. Bude efektivnější, pokud je budete vysazovat do skupiny po 3-5 cibulích. Po 5-6 letech je možné od nich odebrat tzv. brut, což jsou malé cibulky, které můžeme ihned zasadit do půdy. Aby se jim snadněji rostlo, tak je vysazujte pouze do mělkých jamek.

Řebčíky mají rády slunné nebo polostinné stanoviště. Dobře se jim bude dařit na místě sousedícím s dřevinami, ale vysadit je můžeme také na skalce nebo u jezírka. Půda by měla být dobře propustná a obohacená humusem. Některé odrůdy mají rády suchá stanoviště, takže pro ty je vhodnějším místem pobytu nádoba.

Pěstování:

Pokud nás potká suché léto, je třeba rostlinám dopřát vláhu. V tomto období je ideální přisypat k nim trochu kompostu. Během rašení listů a v období kvetení doporučujeme řebčíky přihnojit hnojivem na cibuloviny, budou pak odolnější proti chorobám.

Cibule řebčíku královského jednou za 4-5 let vyjmeme na začátku léta z půdy a na konci léta je vysadíme na jiné místo. Mezi vyjmutím a výsadbou je uskladníme v suché rašelině nebo pilinách, ale to vždy jen na krátkou dobu. Cibule nižších řebčíků přesazovat nemusíme.

Doba květu:

Řebčíky kvetou v dubnu až červnu.

Po odkvětu:

Řebčík má krásné květy, ale i listy, které se po odkvětu u rostliny stávají dominantní. Jakmile řebčík odkvete a zatáhne se, odstraňte nadzemní část. Listy odstraníme až po zežloutnutí. Na podzim doporučujeme rostlinu přikrýt kompostem, mulčem nebo listy. Drobnější řebčíky (např. řebčík kostkovaný) snadno zplaní, takže jej můžete nechat v zemi na svém místě a sledovat, jak se spontánně objevuje na různých místech.

Zajímavost: 

Řebčík královský je jedovatý a jeho nejjedovatější částí je cibule. Ta šíří zápach, který vadí především menším škůdcům a to hlavně krtkům a hrabošům, takže tyto cibulky jsou skvělým nástrojem, jak je vypudit ze zahrádky.

U nás můžete vybírat z těchto odrůd řebčíků: www.narcisy.cz/rebciky/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.