Pryskyřníky - Jak pěstovat Pryskyřníky

Popis:

Pryskyřníky jsou velmi oblíbené pro jejich syté barvy, květům podobným pivoňkám nebo pro jejich dlouhou výdrž po seříznutí, což z nich dělá perfektní květiny do kytice či vázy. Obzvláště v posledních letech jsou hitem svatebních kytic, a není divu!

 

Jeho divokého příbuzného, pryskyřník prudký, známe z lesů jako žluté lesklé kvítky. Nás ale zajímá ten plnokvětý asijský, který má květy velké 5 cm v nádherných odstínech přes růžové, oranžové, žluté, červené až po bílou.

 

I latinský název pryskyřníku je hezký, jako sama rostlina, jméno „ranunculus“ znamená v překladu malá žabka, to získal protože původně vyrůstá v blízkosti potoků a vykvétá v období, kdy se také začínají objevovat žáby.

 

 

Období výsadby:

V našem podnebí* sázíme pryskyřník zkraje jara, od března do dubna, nejlépe do písčité vzdušné zeminy, kterou můžeme obohatit příměsí kompostu. Můžeme ho zasadit jak do květináče, tak i do země, a jelikož dorůstá kolem 30 cm, je skvělou rostlinou i třeba do truhlíku za okno.

* V teplejších oblastech ho můžeme vysadit již na podzim, a nechat přezimovat venku bez zakrytí.

 

Jeho hlízky, připomínající malé chobotnice, necháme ještě na pár hodin nebo přes noc namočit, poté je zasadíme rozvětvenou částí dolů s 10 cm rozestupy a zakryjeme vrstvou 5 cm zeminy. Po výsadbě jednou zalijeme, a dál už nezaléváme dokud neuvidíme, že se začínají klubat na povrch.

 

 

Pěstování:

Stanoviště vhodné pro pryskyřník je polostín nebo slunečné místo, na slunci však vyžaduje pravidelně zalévat, pak se ale odmění ještě krásnějším květem. Mimo přímého slunce ho zaléváme vždy, když je zemina suchá. Nejvíce se mu daří v nižší jarní teplotě, proto můžeme zeminu kolem něj zahrnout vrstvou mulče a prodloužit tím tak jeho růst a květ v horkých dnech.

 

Hlízky se rozrůstají do více hlízek, které od sebe můžete oddělit, a tím rostlinu rozmnožit.

 

 

Doba květu:

Pryskyřníky rostou poměrně rychle a první květy se začnou objevovat přibližně v květnu až počátkem léta. Poté kvete i déle než 6 týdnů a mohou nám tak zdobit zahradu celé léto. Po odkvětu květ i se stvolem ustřihneme a podpoříme tím pryskyřník v tvorbě dalšího.

 

 

Přezimování:

Na konci léta necháme pryskyřník přirozeně zatáhnout (odumřít) do zežloutnutí, a poté máme dvě možnosti, jak hlízky připravit na další rok.

 

Můžeme je nechat na zahradě, musíme je ale na zimu připravit. Je nutné, aby byla zem suchá a měly kryt z vysoké vrstvy zeminy, kůry, či jiné podobné zakrytí. Ve vlhku a mraze by nepřežily.

 

Jistější variantou je hlízky před příchodem mrazů vyjmout a uložit při teplotě 6–15 °C, například do sklepa. Takto je necháme v zimním spánku opět až do začátku jara.

 

 

Tipy:

Jak již bylo zmíněno, velkým plusem pryskyřníku je jeho schopnost vydržet dlouho krásný i po řezu, můžeme si tak z něj udělat několikatýdenní dekoraci doma. Pro nejdejlší výdrž je seřízneme ve chvíli, kdy jsou poupata již zabarvená a měkká, ale ne otevřená.

 

Vlastní vypěstovaný a seříznutý pryskyřník do kytice pak vypadá ještě lépe, než drahé kytice z květinářství, a to je to krásné na pěstování květin.

 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/pryskyrniky/