Mnohokvěty - Jak pěstovat Mnohokvěty, Kniphofia

 

Kniphofia

Popis:

Mnohokvět (lat. Kniphofia) je atraktivní trsnatá trvalka s úzkými dlouhými trávovitými listy, která kvete nápadnými klasy zářivé barvy. Hroty pestrobarevných květů se vypínají vysoko nad listy a oslní nás v odstínech červené, oranžové nebo žluté barvy. Často můžeme potkat květy i dvoubarevné, zkombinované ze dvou ze zmíněných barev. Jejich kořeny jsou hlíznaté. Mnohokvěty dorůstají do výšky mezi 60-70 cm.

V posledních letech se ze zámeckých zahrad a parků rozšířily i do našich zahrádek. V našich podmínkách jsou známá především pod názvem kleopatřina jehla. Můžeme se setkat také s názvy z angličtiny Tritoma, Torch Lily nebo Red Hot Poker. Rod Kniphofia obsahuje kolem 70 druhů a jejich domovem je tropická Afrika či Madagaskar. Na evropský kontinent pronikl odolný druh mnohokvět hroznatý.

Výsadba:

K vysazování kleopatřiny jehly je vhodná doba na jaře v březnu až květnu nebo zhruba na konci měsíce srpna. Sazenice umístěte do 15-20 cm hlubokých jamek. Vzhledem k jejich původu, není překvapením, že milují slunná a dobře chráněná stanoviště.

Pěstování:

Mnohokvětům se daří v hlinitopísčité, dobře propustné půdě bohaté na živiny. Při nedostatku živin nám rostliny málo pokvetou, proto je třeba je přihnojit. Určitě doporučujeme přihnojit raději kompostem s rašelinou než umělými hnojivy. Je třeba zařídit, aby přebytečná voda z půdy dobře odtékala, protože mnohokvěty nesnáší přemokřenou půdu.

Vzhledem ke svému původu jsou rostliny citlivé na silný mráz, proto je potřeba jim obstarat dobrou zimní přikrývku. Na podzim listy sestřihněte (ale jen trochu) a svažte ve svazek, čímž ochráníte choulostivé srdéčko této květiny před zimními teplotami. Kolem rostliny navrstvěte suché listí do výšky 20-30 cm a vše přikryjte chvojím. Jakmile na jaře odstraníte zimní přikrývku, listy zastřihněte cca 15 cm nad půdou.

Doba květu:

Mnoholisty kvetou od června až do září (někdy až do října).

Po odkvětu:

Po odkvětu doporučujeme odříznout květní stvoly hned pod listovou růžicí. Pokud však čekáte na semena, přivažte květní stvol ke kolíku, který by měl být zaražen asi 20 cm od středu rostliny. Semena sesbírejte na podzim, až tobolky uzrají. 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd mnohokvětů: www.narcisy.cz/mnohokvet/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.