Ladoňky - Jak pěstovat Ladoňky

 

Ladoňky

Popis:

Ladoňky (lat. Scilla) jsou vytrvalé nadzemní byliny s cibulemi. Jsou rodem jednoděložných rostlin z čeledi hyacintovité. Jejich rodná místa jsou Balkán, Kavkaz a Malá Asie. Mají jednoduché listy rostoucí po několika v přízemní růžici a květy rostoucí v hroznech nebo chocholících. Okvětí je nejčastěji složeno z šesti okvětních lístků. Zbarvení jejich květů je modré, bílé, růžové nebo fialové. V Evropě se můžeme setkat s přibližně 50 druhy těchto krásných rostlin. Vzhledem, pěstováním i názvem jsou ladoňkám podobné ladoničky nebo ladoníky. 

Pěstování:

Drobné cibulky ladoněk vysazujeme na podzim. Ideální obdobím jsou měsíce září až listopad. Sazíme je do 6-8 cm hlubokých jamek ve vzdálenosti od sebe 8-10 cm. Ladoňky ocení humózní, dobře propustnou půdu. Na jaře potřebují vláhu a dostatečně vlhkou půdu. Jakmile se v létě ztratí pod zem, sucho už jim nevadí. Skvěle se jim daří na slunci nebo v polostínu.

Ladoňky se samy rozrůstají. Po výsadbě už se o sebe postarají plně samy, jsou velmi nenáročné a přizpůsobivé.Pokud zasadíme ladoňky do trávníků, doporučujeme se sekáním počkat až do úplného zažloutnutí listů rostlinky.

Doba květu:

Ladoňka kvete na jaře spolu s nejranějšími cibulovinami a často už na nás vykukuje z tajícího sněhu. Na její květy se můžeme těšit v období března a dubna.

Po odkvětu:

Po odkvětu mohou ladoňky zůstat na stejném místě několik let, jsou plně mrazuvzdorné a není třeba je na zimu nějak připravovat. 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd ladoněk: www.narcisy.cz/scilla/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.