Dosny, Kany - Jak pěstovat Dosny, Kany

 

Canna

Popis:

Dosna je rostlina náležící do čeledi dosnovité. Její vědecký název je Canna, toto slovo pochází z keltštiny a má význam třtina nebo rákos. Dosny jsou robustní byliny, které dosahují výšky 40 až 180 cm. Dosny jsou pěstovány pro jejich výstavní květy a krásné listy, které mají sytě zelenou, někdy i hnědou barvu. Květy mohou být stejnobarevné, vícebarevné nebo žíhané a to v odstínech žluté, růžové, oranžové či červené. Dokonce existují i druhy s bělavými květy. Tyto rostliny rozhodně dodají vaší zahradě tropický charakter, hodí se do letních okrasných záhonů nebo do vysokých váz.

Je známo kolem 18 až 20 druhů, které rostou ve volné přírodě v tropických a subtropických oblastech Severní Ameriky a Jižní Ameriky. Nejznámější je dosna indická, kterou okrasně pěstujeme i u nás v České republice. Do Evropy dosny přivezli portugalští a španělští mořeplavci. 

Výsadba:

Mladé rostlinky dosny jsou velmi citlivé na mráz, proto je doporučujeme začít venku pěstovat až po odeznění posledních mrazíků, a to od konce května. Oddenky dosny nejdříve předpěstováváme na tmavším a teplejším místě, ideálně od února až po konec března. Jen co rostlinky vyraší a začne se pomalu objevovat zelená nadzemní část, je čas je přenést na světlejší místo. Nadále pěstujeme při teplotě 15 až 18 °C. Dosny poté vysazujeme do záhonu, který je dobře chráněný před větrem a má hlubokou a dobře propustnou půdu. Rostlinky preferují kyprou a humózní půdu. Doporučujeme zvolit mezi jednotlivými rostlinami rozestup kolem 50 cm, aby si navzájem nepřekážely. Zasaďte rostlinku hlouběji, než byla v květináči a to z důvodu, aby se vám nevyvrátila.

Pěstování:

Dosny v létě vyžadují hojné zalévání a sluneční paprsky. Zalévání omezíme až v září, kdy je čas vyzrávání hlíz. Pravidelně přihnojujeme kompostem, rohovinou, kostní moučkou nebo starým koňským hnojem. Hnojíme formou tzv. kroužkování, což představuje rozsypání hnojiva v kruzích okolo rostlin. Hnojivo se tak dostane mělčeji do půdy až ke kořenům.

Doba květu:

Doba květu je u dosny neboli kany velmi dlouhá. Květů se dočkáme od července až cca do listopadu.

Po odkvětu:

Na podzim začnou listy žloutnout a zatahovat se do podzemních oddenků. Dříve než se dostaví první mrazíky, je třeba kany seříznout asi na 10 cm nad zemí. Poté opatrně vyndáme hlízy ze země a uschováme na místo, kde nemrzne. Není třeba je čistit, klidně na nich nechejte zeminu. Hlízy skladujeme na suchém místě (nejlépe ve sklepě, písku nebo v suché rašelině) v rozmezí teplot 5 až 10 °C. Během zimy je dobré hlízy zkontrolovat jestli neuhnívají nebo nejsou napadené plísní. 

Tipy: 

 Oddenky dosen jsou jedlé a bohaté na obsah škrobu. Například ve Vietnamu jsou z nich připravovány nudle.

U nás můžete vybírat z těchto odrůd dosen: www.narcisy.cz/dosny/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.