Modřence - Jak pěstovat Modřence

 

Modřenec - Muscari armeniacum 5

Popis:

Modřence (lat. Muscari) jsou voňavé drobné hrozny neuvěřitelně sytě modrých květů připomínajících bobulky, které v jarní zelené trávě svítí už z dálky. Dorůstají výšky 20 cm a krásně tak doplňují jarní výsadbu vyšších cibulovin. Jsou jednou z nejoblíbenějších jarních cibulovin, a není se čemu divit! Kromě svého půvabného vzhledu mohou růst prakticky kdekoliv a jejich pěstování je velmi snadné.

Navzdory svému jménu existují v různých odstínech modrofialové, růžové až po bílou. Původem jsou z jižní Evropy a Asie, a jako okrasná rostlina jsou pěstovány již od 16. století.

Modřence patří do stejné skupiny jako hyacinty, mezi chřestovité a latinský název muscari vychází z řeckého slova znamenající pižmo, které dostaly pro svou vůni.

Výsadba:

Cibulky modřenců sázíme mezi zářím až prosincem, nejlépe alespoň 6 týdnů před prvními těžkými mrazy. Sázíme je do jamky hluboké kolem 8 cm s rozestupy také 8 cm a do výživné propustné půdy.

Můžeme je vysadit do smíšených záhonů, trávníku, skalky, do stinných zákoutí, do nádoby na balkoně i na parapetu v bytě... všude se jim bude dařit. Na slunném místě roste rychleji, ovšem ve stínu vydrží kvést déle. Modřence nejvíce vyniknou ve větších skupinách, doporučujeme tedy alespoň 25 cibulek. Před zimou ještě stačí vyrašit listy, které jsou ale odolné mrazu.

Je vhodné před zasazením půdu obohatit kompostem.

Pěstování:

Po zasazení se o modřence prakticky dále nemusíme starat, jedná se tak o naprosto nenáročnou rostlinu vhodnou pro všechny. Zaléváme je až ve chvíli, kdy je půda suchá.

Doba květu:

Modřenec rozkvétá s příchodem jara, od března do května, jako jedna z prvních jarních cibulovin, po dobu asi tří týdnů. Z jedné cibule zpravidla vykvétá jeden až tři hrozny květů.

Po odkvětu:

Po odkvětu se zatáhne, a my stejně jako u dalších cibulovin neodstraňujeme listy, dokud samy neuschnou, což trvá přibližně 6 týdnů od rozkvětu.

To neplatí pro semeníky, které po odkvětu vytvoří, ty odstranit můžeme, aby se modřenec nevysiloval a šetřil energii do dalšího roku.

Není třeba ho přesazovat neboť je mrazuvzdorný. Na stejném místě se poté sám spoustu let rychle rozrůstá postranními cibulkami a my se z něj můžeme bez práce těšit každé další jaro.

Tipy:

Jak jsme již zmínili, modřenec se rychle rozrůstá, je tedy dobré přibližně každé tři roky trsy modřenců rozdělit a rozsadit, aby nebyly příliš husté, to by mohlo omezovat kvetení.

Doporučujeme kombinaci s růžovými tulipány a žlutými narcisy.

Modřence můžeme také vysadit na okraje trávníků a nechat zplanět, každé jaro nám pak trávník krásně olemují.

Jsou krásné k řezu do malé vázy na stůl, v té vydrží až týden.

 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd modřenců: www.narcisy.cz/modrence 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.