Pivoňky - Jak pěstovat Pivoňky

Popis:

Pivoňka (Paeonia) je trvalka, která roste na jednom místě po velmi dlouhou dobu i několika desítek let. Tato krásná rostlina s velkými a plnými květy má tmavě zelené a zpeřené listy, které jsou vedle květin další ozdobou zahrady. Roste ve shlucích dosahujících výšky až 1 m. Základní barva květů této rostliny je bílá, růžová, a červená.

Pěstování:

Snadno se pěstují. Vyžadují poměrně úrodnou humusovou a hlinitou půdu s mírně kyselým pH (pH 5-6). Půda musí být hluboce zkypřena a je vhodné přidat dobře uleželý hnůj nebo kompost. Tyto rostliny koření velmi hluboko. Doporučuje se propustný  a vlhký substrát. Pivoňky vysazujeme do hloubky 8-10 cm, na slunné místo chráněném před větrem. Zasazené příliš hluboko nemusí kvést. Po dvou letech od výsadby dosáhnou své plné vznešenosti a zralosti. Doporučuje se občasné hnojení plnými univerzálními hnojivy. Pivoňky vysázené na jaře většinou jen koření a nekvetou. Rozmnožují se dělením sazenic od poloviny srpna do konce září. 

Období výsadby:

Vysazujeme na jaře nebo na podzim, ve vzdálenosti 50-100 cm a 8-10cm hluboko.

Doba květu:

Kvetení začíná obvykle v dubnu (velmi ranné pivoňky) a končí v červnu (pozdní pivoňky).

Přezimování:

Jsou zcela odolné proti mrazu.

Nemoci a škůdci:

Dlouhodobá rostlina, odolná proti chorobám. V případě dlouhodobé vlhkosti, může být infikována šedou plísní, která se projevuje hnědými skvrnami na výhoncích a listech pokrytých šedým povlakem. 

Použití:

Pivoňky se používají jako trvalky pro zahradní výsadbu nebo pro řezané květiny.Vysazujeme je jako samostatně rostoucí rostliny nebo do kombinovaných trvalkových záhonů. Mají velmi dlouhou životnost i řezané ve vázách. Květy řežeme ve fázi barevného pupenu.