Popis:
Sněženky a bledule (lat. Galanthus a Leucojum) jsou křehké jarní rostlinky, které jako první ohlašují očekávaný příchod jara. Není optimističtějšího pohledu, než když zimní sněhovou pokrývku prorazí tyto malé bílozelené hlavičky a my víme, že jaro je opět tady.
Oba tyto druhy jarních cibulovin jsou si velmi podobné, a přesto v ledasčem odlišné. Jsou to původní rostliny, které člověk zatím nijak nevyšlechtil. Obě jsou chráněné a ve volné přírodě se kvůli jejich úbytku nesmí trhat, proto je neseženeme řezané ani v květináči - jediná možnost, jak mít vlastní sněženky a bledulky, je z cibulek.
Dle druhu dorůstají výšky v rozmezí 15 až 50 cm, bledule jsou zpravidla vyšší. U nás najdete škálu různě vysokých sněženek i bledulí. Okvětní lístky sněženej vypadají jako tři bílé kapky, bledule mají zase květ ve tvaru zvonku složený ze šesti okvětních lístků se žlutými nebo zelenými tečkami.
Cibulky obou těchto rostlin jsou jedovaté, obsahují alkaloidy a otrava jimi se projevuje zažívacími problémy, paradoxně se ale využívají ve farmaceutickém průmyslu, například pro léčbu Alzheimerovy choroby, obrny či zánětu nervů.
Výsadba:
Jak sněženky tak i bledule sázíme na podzim mezi zářím a listopadem, do hloubky 10 cm, ve vzdálenosti 5-10 cm od sebe (ty největší bledule doporučujeme až 15 cm od sebe).
Pro sněženky je nejvhodnější vlhká, zásaditá a propustná půda v polostínu, například pod stromy a keři, tzv. v podrostu. Zato bledulím vyhovují více otevřené polostinné plochy a půda podmáčená a kyselejší, třeba i v blízkosti vodních ploch.
V zimním období je vhodné rostliny zakrýt chvojím nebo listím, ale brzy zjara je potřeba ho zase odklidit, aby měly volný prostor pro růst.
Pěstování:
Bledule i sněženky se pěstují podobně, liší se jen v drobnostech. Ve vhodných podmínkách poté obě vytváří rozsáhlé kvetoucí koberce.
Nejčastějším problémem při jejich pěstování je suchá půda, bledule ani sněženky by nikdy neměly být v suchu.
Ani jednu z rostlin nehnojíme, mohly by totiž místo květu tvořit jen dlouhé listy.
Sněženky začínají vykukovat s prvními známkami ustupující zimy, mezi lednem až březnem. Naopak bledule si dávají načas a vykvétají mezi březnem a květnem, tak se tyto dvě bílé příbuzné pravděpodobně nepotkají, ale předají si štafetu. Vysoká letní bledule kvete dokonce až do června. Obě rostliny kvetou po dobu až 3 týdnů.
Co se týče počtu květů, sněženky a jarní bledule nesou na jednom stvolu jeden květ, zato bledule letní může mít na jednom stvolu květů až sedm a může tak připomínat konvalinky.
Po odkvětu:
Jak již víme, sněženky i bledule jsou otužilé byliny a díky tomu je nemusíme na zimu z půdy vyndavat. Po odkvětu je necháme na jejich místě, kde se zatáhnou (zežloutnou) a čekají na další sezónu.
Dobře se samy množí, ale můžeme je množit i dělením trsů, ideálně po odkvětu, než se listy zatáhnou. Zajímavostí je, že množit sněženky pomáhají i mravenci roznášející jejich semínka, proto se mohou po čase objevit i na místech, kde předtím vůbec nebyly.
Nemoci a škůdci:
Dobrá zpráva je, že sněženkám i bledulím se škůdci vyhýbají a zvířatům nechutnají, nemusíme se jich tedy obávat.
Tipy:
Pro přirozený vzhled skupiny bledulí či sněženek doporučujeme k sobě zasadit nejméně 6 cibulek.
Bledule jsou také vhodné k řezu a silně voní.
U nás můžete vybírat z těchto druhů sněženek a bledulí: www.narcisy.cz/snezenky-a-bledule
© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.