Hyacinty - Jak pěstovat Hyacinty

 

hyacinty smes mix barev 1

Popis:

Hyacint je ikonická cibulovina z čeledi chřestovitých, která k jaru neodmyslitelně patří.

Z jedné cibule vyrůstá 2 až 6 listů a typický hrozen květů do výšky až 30 cm, který může mít velmi pestrou škálu barev - od temně modrofialových, přes světlejší až nebesky modré, růžové, vínové, šeříkové, meruňkově oranžové, žluté, i čistě bílé. V obchodech se setkáme téměř výhradně jen s modrou a růžovou variantou, u nás ale naleznete cibulky všechn možných, i netypických, odstínů. Zajímavostí je, že každá barvá má svou vlastní intenzivní vůni, která je cítit velmi daleko.

Původ hyacintů je z oblasti středomoří a Turecka, odkud se také do Evropy dostal. V Česku se hyacint přirozeně nevyskytuje, ale je u nás jednou z nejoblíbenějších cibulovin.

Mnoho z vás jistě zajímá, zda je hyacint bezpečný pro zvířata - ano, je, pouze samotná cibule je slabě jedovatá a proto bychom měli dát pozor, aby je náš čtyřnohý mazlíček nevyhrabával a nejedl.

Jak pěstovat hyacint na zahradě? To si povíme v následujících odstavcích.

Výsadba:

Ideální doba výsadby hyacintů je na podzim, ke konci září až do listopadu, aby měl čas na vytvoření kořenů před zimou.

Sázíme je do propustné a výživné půdy, širší částí cibule dolů, do hloubky 15 cm (do 3x hlubšího důlku, než je samotná cibule), na slunné či polostinné místo. Pokud k sobě sázíme cibulí hyacintů více, tak nejlépe s rozestupem kolem 15 cm.

Po zasazení a zahrnutí je důkladně zalijeme. 

Pěstování:

Hyacint nemá rád mokro, proto ho dále příliš nezaléváme (zalijeme pouze v případě, že je půda naprosto suchá). Přihnojování není nutné. 

Doba květu:

Hyacint vykvétá při teplotě 16-20 °C, tedy s příchodem jara, kdy ještě stromy nejsou plně olistěné. Doba květu je zpravidla 2 až 6 týdnů (v interiéru ji můžeme výrazně ovlivnit, pokud hyacint přesuneme do chladnější místnosti). Pokud se rozhodnete hyacint seříznout do vázy, vydrží v ní krásný 7 až 10 dní.

Po odkvětu:

Hyacint je trvalka a může z cibule kvést znovu a znovu každý rok, proto by byla škoda ji vyhodit. Když odkvete, odstřihneme květ, abychom zamezili vysilování cibule. Listy za žádnou cenu neodstraňujeme, ale necháme je postupně zežloutnut, v tuto chvíli ho přestaneme také zalévat.

Cibuli je možné přes zimu v zemi ponechat, v takovém případě ale půdu zakryjeme před případnými mrazy (např. mulčem). V druhém případě, až listy uschnou, cibuli vyjmeme, očistíme a uložíme na suché tmavé místo a čekáme opět na začátek podzimu, kdy příjde čas jeho výsadby (viz odstavec Výsadba). 

Nemoci a škůdci:

Cibulky hyacintů vysazených na zahradě mohou lákat hlodavce, proti nim jsou účinné tradiční způsoby, nebo možnost vysazení hyacintů společně s narcisy, kterým se hlodavci vyhýbají. 

Tipy:

Chceme-li si užít květ hyacintu v interiéru a co nejdříve, je možné cibulky tzv. rychlit (zkrátit dobu do květu). Cibulku dáme na měsíc až dva do lednice, díky tomu si bude myslet, že již proběhla zima. Po této době ji zasadíme do užšího květináče tak, aby 1/3 vyčuhovala nad povrch.

Hyacint, stejně jako mnoho dalších cibulovin, můžeme v interiéru pěstovat také ve vodě - v tomto případě také necháme cibulku odpočívat napřed v lednici.

Nejkrásnější záhony vytváří směs různě barevných hyacintů v kombinaci s narcisy, tulipány a modřenci. 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/hyacinty 

© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.