Krokusy - Jak pěstovat krokusy

 

Krokusy

Popis:

Popis: Krokus (lat. Crocus) neboli šafrán patří do čeledi kosatcovitých. Krokus pochází z Řecka a Tuniska a je jedním z prvních poslíčků zvěstujících jaro. Je hlíznatou rostlinou, která kvete mnoha barvami. Po několika měsíční nadvládě sněhu a mrazu nás potěší svými bílými, zlatými, oranžovými, modrými nebo fialovými nálevkovitými květy.

Výsadba:

Existují dva základní druhy krokusů a to jarní a zimní. Jarní druhy sázíme na podzim (v září až listopadu) a podzimní nejlépe v červenci. Podzimní druhy nás potěší svými krásnými květy ještě než napadne sníh, zatímco jarní se ujme vlády na jaře. Nějaký ten poslední mrazík je nezastraší. Základním kamenem pro bohatou a dlouhou dobu kvetení je správný výběr místa. Je třeba jim zajistit dostatek vláhy a živin. Krokusy rostou nejlépe na písčitých a hlinitých půdách s bohatou propustností. Pod hlízami by se měla nacházet hrubší struktura např. kamínky nebo štěrk. Pro bohaté kvetení doporučujeme rostlinkám dopřát zeminu z kompostu obohacenou o písek nebo o popel ze spáleného dříví. Rozhodně nedoporučujeme použít chlévský hnůj. Přídavek umělých hnojiv není nutný.

Pěstování:

Pěstování krokusů není nijak náročnou prací, takže si tento zážitek mohou dopřát i méně zkušení zahrádkáři.

Krokusy mají rády propustnou a nepřemokřenou půdu. Dobře se jim daří na slunci i v mírném stínu. Při pěstování na hodně slunečném místě počítejte s kratší dobou kvetení. To platí však pouze pro jarní druhy, podzimní naopak slunné místo ocení.

Poté, co šafrány vykvetou, omezíme zálivku, aby půda nebyla přemokřená a nedošlo tak k uhnití podzemní části. Na záhonech a skalkách můžeme během kvetení opatrně provést nakypření povrchové vrstvy půdy tak, abychom zamezili rychlému odparu vláhy, je však třeba dávat pozor, aby nedošlo k poškození rostlinky. K tomuto úkonu doporučujeme ruční plečky. Pokud pěstujete krokusy v trávníku, s prvním sečením počkejte do doby, než všechny rostliny odkvetou. Jestliže vaše krokusy pobývají v obývaných prostorách, počítejte s tím, že odkvétají daleko rychleji a to díky přemíře teplého vzduchu, který krokusům příliš neprospívá.

Co se týče přesazování, tak k tomu přistupujeme až ve chvíli, kdy jsou rostliny v režimu spánku. Ideální doba nastává na začátku podzimu, v září nebo říjnu. Trsy hlíz opatrně vyjmeme z půdy a všechny je důkladně očistíme.Doporučujeme je také zkontrolovat, jestli nejsou poškozené. Poškozené kusy rovnou zlikvidujte. Sázení rozdělených trsů provádíme stejným způsobem, jako když sázíme nové hlízy, dopřejeme jim půdu bohatou na živiny a pod nimi zajistíme hrubší vrstvu.

Všechny druhy je možné pěstovat také v hlubších nádobách, zde je však zapotřebí ochrany před promrznutím v zimě.

Doba květu:

Z květů krokusu se můžeme těšit v měsících únor, březen, duben, srpen a září. 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd krokusů: www.narcisy.cz/krokusy/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.