Lupiny - Jak pěstovat Lupiny

Popis:

Lupiny jsou vysoké vytrvalé květiny pocházející ze Severní Ameriky, kde rostou většinou blízko potoků. Byly rozšířeny i do volné přírody na našem území, kde je nejčastěji můžeme vidět na mýtinách či okrajích lesů kvetoucí modrými květy. Jsou naprosto nenáročné a svým vzhledem impozantní, budou tak radostí i pro nováčky v pěstování.

 

Lupiny známe též pod názvem vlčí boby, neboť „lupine“ znamená v latině „vlk“, toto jméno dostala ale omylem. Lidé se domnívali, že z půdy „krade“ živiny, opak je ale pravdou, kvalitu půdy zlepšuje dusíkem, který je prospěšný pro další rostliny.

 

Existují v mnoha sytě barevných kultivarech, nejčastěji v modrofialové, červené, růžové či žluté. Květenstvím je desítky centimetrů vysoký hrozen s květy, který i se stvolem dorůstá výšky kolem 1 metru. Jejich dlanitě složené listy jsou nižší, a tak květy krásně vynikají. Vlastnost, kterou zajisté oceníme je, že přitahují včely a čmeláky.

 

Některé druhy vlčího bobu jsou známé pro jejich jedlá semena (jsou také příbuzné například s hráškem), avšak lupiny mnoholisté jsou naopak velmi jedovaté, proto se kocháme výhradně jejich krásným květem a salát si z nich raději dělat nebudeme.

 

 

Období výsadby:

Lupina nám nejlépe vykvete na slunečném stanovišti, ale i v polostínu se jí daří. Sázíme je do lehké propustné zeminy bez kompostu ve vzdálenosti 50 cm od sebe, nikoli do těžké jílovité, v té vydrží maximálně pár let a má tendenci uhnívat.

 

Prostokořenné sazenice (sazenice ve vegetačním klidu), které se na rozdíl od semen lépe adaptují, můžeme vysadit kdykoliv do rozmrzlé půdy.

 

Sázíme-li semena, necháme je přes noc namáčet ve vlažné vodě a zasadíme je mezi podzimem až létem, nepozději však v červnu.

 

 

Pěstování:

Pro podporu květu můžeme lupiny přihnojovat hnojivem s fosforem. I přesto, že jí vyhovují spíše chladnější a sušší podmínky, dáváme jí (v případě, že není vlhko) pravidelnou mírnou zálivku. Lupina má jeden hlavní kůlový kořen, nedá se tedy množit dělením trsu, ale rychle se sama rozrůstá.

 

 

Doba květu:

Pokud jsme vysadili semena, vykvetou dříve vysazené lupiny na konci léta, na později zasazené si musíme počkat až do dalšího roku. Jestli jsme ale vysadili sazenice, můžeme se na květ těšit dříve. Poté již kvetou každý rok se začátkem léta.

 

Po odstranění odkvetlých stonků či po řezu často kvetou znovu (tzv. remontují), můžeme je tak použít do vázy nebo kytice a dočkat se dalšího květu ještě ten samý rok. Musíme ale pamatovat na to, že květy po uříznutí nevydrží příliš dlouho.

 

Odkvětem ale jejich krása nekončí – také listy lupiny jsou ozdobou, a to až do podzimu.

 

 

Přezimování:

První rok po výsadbě je na zimu přikryjeme chvojím, jinak jsou vlčí boby zcela mrazuvzdorné – vydrží dokonce mrazy až -25 °C. Poté nás už prakticky nepotřebují a další roky si poradí sami.

 

 

Nemoci a škůdci:

Lupiny mohou být napadeny běžnými zahradními škůdci, jako jsou například šneci.

 

 

Tipy:

Barvy květů lupin se navzájem krásně doplňují, nejlépe tedy vyniknou ve skupinách o více barvách. Můžeme je kombinovat i s jinými trvalkami, pro dynamickou rozmanitost výšky květin.

 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/-lupiny/