Popis:
Frézie, patřící do čeledi kosatcovitých, jsou velmi oblíbené květiny především do kytic, bílé frézie i do těch svatebních, protože díky svým trubkovitým květům a velmi intenzivní vůni nám dávají pocit, že se procházíme tropickou zahradou. Z té také přesně pochází, jejich domovinou je Jižní Afrika.
Jméno dostaly od německého botanika, který je v 19. století v Jižní Africe objevil a pojmenoval je po svém kolegovi a příteli Theodorovi Freesovi na důkaz přátelství. A pokud jste někdy frézie cítili, určitě Vás nepřekvapí, že se jejich vůně využívá i v kosmetice a parfémech.
Dorůstají kolem 30 cm, ze stvolu vyrůstá několik květů, které mohou mít velmi pestrou paletu barev, a z báze jim rostou vějířovité listy. Frézie jsou poměrně náročné na pěstování, ale i přesto si tyto teplomilné květiny můžeme vypěstovat sami. Jak? To si shrneme v následujících odstavcích.
Období výsadby:
V našich podmínkách sázíme hlízy frézií na jaře, když už nehrozí mrazy, většinou během května. Zvolit můžeme buď květináč, skleník, nebo vysadit rovnou do země. Ač je možné frézie pěstovat v různých typech půd, ideální je pro ně ta humózní dobře propustná a zkypřená, v takové bude růst a kvést bujněji. Pozor ale na minerální zeminu s vyšším obsahem soli, na tu jsou frézie citlivé.
Sázíme je špičkou nahoru do zeminy 5 cm hluboko, aby měl budoucí stvol dostatečnou oporu a nenakláněl se, a s rozestupy 10–15 cm mezi jednotlivými hlízkami.
Chceme-li pěstovat frézie pouze v bytě a s dřívějším květem, můžeme vysadit hlízky do květináče (maximálně 3 do jednoho), o průměru cca 15 cm, již na podzim. Ten umístíme do místnosti s teplotou 10–15 °C a udržujeme půdu mírně vlhkou. Takto pěstované frézie začnou kvést již v průběhu jara.
Pěstování:
Frézie vyžadují hodně světla (alespoň 8 hodin denně) a tepla, dopřejeme jim tedy během růstu a květu slunné stanoviště v závětří. Udržujeme jim stále vlhkou zeminu, zaléváme je pravidelně odstátou nebo dešťovou vodu, v době růstu zaléváme více – ale opatrně, nesnáší přemokření. Můžeme je také přihnojovat tekutými hnojivy 1x za týden, ale jen těmi s nízkým obsahem soli a minerálním hnojivům se vyhneme úplně.
Doba květu:
Při dobrých podmínkách kvetou mnoho týdnů v období července až září. Jeden květní stvol nese mezi 6 až 12 květy vyrůstající v řadě za sebou.
Přezimování:
Po odkvětu omezíme zálivku, rostlina se poté přirozeně zatáhne a nadzemní část odumře. Až poté uschlé listy odstraníme a je-li frézie vkvětináči, můžeme v něm její hlízku ponechat. V případě, že pěstujeme frézie na zahradě, vyjmeme hlízky na podzim před příchodem mrazů ze země. Ty následně skladujeme při pokojové teplotě po dobu 3 měsíců a poté v teplotě kolem 10–15 °C až do dalšího jara.
Nemoci a škůdci:
Ani fréziím se nevyhýbají běžné růstové vady a virové nákazy, mezi nimi například zasychání a nevyrašení hlízek, nebo návštěvy housenek, mšic či svilušek.
Tipy:
Frézie se nám po pečlivé péči odmění nádhernými pestrými květy, které nám provoní celou místnost, skvěle se tak hodí k řezu. Uřízneme-li je ve chvíli, kdy jsou květy ještě poupata, ale již zbarvená, vydrží ve váze asi 3 týdny.
Velmi dobře se doplňují například s pryskyřníky, a to jak na záhonu, tak v naaranžované kytici.
U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/frezie/
© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.