Máky - Jak pěstovat Okrasné máky, Papaver

 

Mák velkokvětý

Popis:

Okrásný mák (lat. Papaver) je krásnou rostlinou s netypicky řasenými květy. Okvětní lístky má světle fialové, růžové, červené nebo dokonce bílé. Dorůstá do výšky 70-100 cm a skvěle ozdobí letničkové i trvalkové záhony. Okrasné máky jsou vyšlechtěny z původních vlčích máků. Rod máků zahrnuje kolem 100 druhů a nespočet odrůd. Máme odrůdy užitkové i okrasné. Okrasné máky můžeme rozdělit na jednoleté a vytrvalé.V zahraničí se mák pěstuje hlavně pro farmaceutický průmysl a také v České republice je důležitou součástí potravinářské výroby. Obsahuje velké množství vápníku, zinku a železa. V nezralých makovicích se ale vyskytuje velký obsah sedativa kodeinu. V mnoha zemích je mák dokonce zakázanou rostlinou a to díky obsahu opia v makovicovém mléku.

Výsadba a pěstování:

Okrasné máky sázíme brzy na jaře nebo koncem léta ve vzdálenosti 50-70 cm od sebe. Máky mají rádi kyprou a dobře hnojenou půdu, s dostatkem vápníku. Vápník je pro máky velmi důležitý, proto pokud nenajdeme půdu bohatou na vápník, doporučujeme k nim přidávat pomalu rozpustné vápence nebo rozdrcené vaječné skořápky. Máky nám nejlépe pokvetou na slunci.

Jak už jsme zmínili výše, okrasné máky se dělí na jednoleté a vytrvalé. Jejich výsadba a pěstování se trochu liší. Jednoleté máky musíme každý rok vysévat přímo na stanoviště, a to časně na jaře. Vzešlé rostlinky doporučujeme vyjednotit. Vytrvalé máky můžeme vysazovat později a to na jaře či v létě. 

Doba květu:

Květy máku mohou být plné i jednoduché, s třapatými, rozeklanými i hladkými zvlněnými okraji. Kvetou v červnu až červenci.

Po odkvětu:

Po odkvětu se semeníky a makovičky stávají oblíbenou složkou k aranžování. Drobná semena máku je možné použít i k množení nebo na posypání pečiva. Máky jsou zcela mrazuvdorné a bez problémů přezimují na stálém stanovišti na zahradě. 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd velkokvětých máků: www.narcisy.cz/mak-vychodni/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.