Slézové růže - Jak pěstovat Slézové růže

Slézové růže - TopolovkyPopis:

Slézové růže (lat. Alcea) nazývané také topolovky pocházejí z Malé Asie, Balkánu a Kréty. V dnešní době zdobí zahrádky i u nás v České republice. Patří do rodu rostlin z čeledi slézovitých. Slézová růže je dvouletá nebo i víceletá rostlina, která dorůstá do výšky kolem 2-3 m. Pevné, přímé a rozvětvené stvoly nesou vysoké a štíhlé květenství s mnoha velkými květy krásných barev. Květy se pyšní bílou, růžovou, fialkovou, žloutou nebo červenou barvou. Okvětní plátky jsou tenké a připomínají hedvábný papír.

Slézové růže jsou příbuzné se slézem a jejich květy obsahují mnoho slizových látek. Tyto látky jsou účinné zejména proti kašli nebo zaníceným sliznicím. Nejúčinnější je macerát, což je výluh za studena připravený z květů, který před popíjením mírně ohřejeme. Ošetřit s ním můžeme také ekzematickou, suchou, spálenou nebo podrážděnou kůži.

Rod topolovka čítá kolem 60 druhů. Je rozšířena od Středomoří po Střední Asii a Čínu. V našich podmínkách roste ve volné přírodě jediný druh a to topolovka bledá. Jako okrasná rostlina se u nás pěstuje topolovka růžová, která je hojně využívána i pro své léčivé účinky.

Výsadba:

Topolovka miluje sluneční paprsky a vyžaduje propustnou půdu bohatou na živiny. Aby nám bujně rostla a hojně kvetla, je třeba jí zajistit teplé a závětrné místo. Nejlepší místo pro zasazení zvolíme stanoviště u domovní zdi nebo u plotu. Takové místečko jí rovnou poskytne oporu např. ve větru. Silný vítr může topolovky snadno zlámat. I když je tato rostlina štíhlá, v dolní části zaberou velké listy mnoho místa, proto doporučujeme sázet rostlinky od sebe ve vzdálenosti 0,5 m. Zaléváme vždy ke kořenům.

Pěstování:

Slézová růže se u nás pěstuje hlavně jako rostlina dvouletá, proto se vysévá první rok v létě, přezimuje a pořádně vyroste a vykvete až v roce příštím, v roce druhém. V prvním roce se objeví přízemní růžice listů, zatímco v roce druhém už vyraší vzpřímený a květy obsypaný stvol. Poté se vysemení a celý koloběh se znovu opakuje.

Rostlinku je nutné přihnojit a to nejlépe kompostem nebo hnojem, který přihodíme na kořeny cca. v průběhu října. V případě, že bychom rostliny nehnojili, zeslábnou a budou nám špatně kvést. Jejich mohutná lodyha totiž rychle roste a spotřebovává spousta živin.

Doba květu:

Slézová růže kvete směsicí malebných barev a její květy nám budou dělat radost od července do listopadu.

Po odkvětu:

Topolovka je sice dvouletá rostlina, ale její životnost se dá do jisté míry prodloužit. Jedním z tipů na prodloužení života je včasný řez po odkvětu. Pokud jsou rostliny už starší, doporučujeme seříznout těsně nad zemí. 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd slézových růží: www.narcisy.cz/alcea/ 

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.