Konvalinky - Jak pěstovat Konvalinky

Popis:

Konvalinky (lat. Convallaria) jsou něžné, většinou bílé krásky. Můžeme však najít i odrůdy se žlutým nebo růžovým nádechem. Patří do čeledi chřestovité. Mají hroznovité květenství z drobných zvonečků, které se ohýbají směrem k zemi. Jejich vůně je příjemně sladká, ale pozor, nenechte se vůní omámit.Tato květina je jedovatá! Dávejte si pozor na možnou záměnu s medvědím česnekem, který se s oblibou využívá v kuchyni. Jeho listy jsou velmi podobné listům konvalinky. Rozdíl lze snadno rozpoznat, promněte listy v ruce a ucítíte česnekovou vůni. Konvalinky

Tato rostlina je rozšířena po celé Evropě kromě nejsevernějších a nejjižnějších oblastí. Jako okrasná rostlina se pěstuje např. i v Malé Asii, Číně, Japonsku nebo v Severní Americe.

Pozor! Konvalinka je chráněná, proto byste si ji rozhodně neměli do své zahrady přesadit z lesa.

Výsadba:

Konvalinku je možné pěstovat pomocí podzimního oddělení trsů od dospělé rostliny. Sazenice vysazujeme od března do dubna a potom od září do října. Vybereme stinné a vlhké místo (například pod keři či stromy).

Jednotlivé rostlinky od sebe vysazujeme ve vzdálenosti 10 až 20 cm do hloubky asi 10 cm. Zahrneme je půdou, na kterou lehce zatlačíme. Hned je hojně zalijeme. Očekávejte, že se konvalinky budou šířit zahradou velmi rychle a to v hojném počtu, takže je bude třeba čas od času trochu krotit.

Je možné konvalinky pěstovat také v květináčích, kde bude jejich růst kontrolovaný. Květináč by měl mít průměr asi 12 cm a dbejte na to, aby byla půda neustále vlhká. Ideální teplota pro pěstování je kolem 20 °C.

Pěstování:

Na pěstování těchto krásek není vůbec nic složitého, zvládne to opravdu každý. Rostlina nevyžaduje žádnou významnou péči, postačí jí vhodné místo a hojné zálévání. Je třeba ji chránit před silnými slunečními paprsky, jinak od nás v podstatě nic nepotřebuje.

Doba květu:

Konvalinky patří mezi trvalky, které kvetou obvykle v dubnu až červnu. Od července se z květů tvoří červené bobule, velké cca 8 až 12 mm. I tyto bobule jsou pro lidi jedovaté, dokonce i pro některá zvířata.

Po odkvětu:

Po odkvětu odstraňte pouze květy, listy ponechte i nadále, protože vypadají velmi atraktivně. Přihnojování není vůbec nutné, na jaře stačí přidat kompost.

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/konvalinky/

© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.