Kaly - Jak pěstovat Kaly

Popis:

Kala je cibulovitá trvalka. Kvete v zahradě od jara do podzimu, až do výšky 80 cm. Je charakterizována široce šípovitými, masitými listy, nasazenými na rovných stopkách. V ročním cyklu bychom jí měli poskytnout dvě odlišně různá období - vegetaci a odpočinek. Z jedné hlízy můžeme obdržet i mnoho květů.

Pěstování:

Kala vyžaduje světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Roste velmi dobře v úrodné a vlhké půdě. Zálivka začíná, když rostlina vyrazí prvními oddenky. Vyžaduje vlhké prostředí, takže půda v květináči nebo na záhonu by měla být stále vlhká. Po odkvětu omezíme zavlažování a necháme zatáhnout. před zimou hlízu vyjmeme ze země a uskladníme na bezmrazém místě.

Období výsadby:

Vysazujeme do hloubky 6 - 10 centimetrů a zdálenost od sebe cca. 10 - 25 cm. Optimální období pro výsadbu hlíz v zahradě je od května do konce června. Doma můžeme vysadit po celý rok a po odkvětu dodržet 2 měsíční období klidu. Pokud chceme urychlit jarní kvetení v zahradě, můžeme dát je do květináče už v únoru a přesadit do zahrady, jakmile jarní mrazy poleví.

Doba květu:

Kala bude kvést asi po dvou měsících po výsadbě a obvykle kvete 6 - 8 týdnů. Po rozkvětu hlízy nadále rostou a měli bychom je přihnojit.

Přezimování:

Venku kaly nepřezimují. Před zimou po zaschnutí listů, je třeba vyjmout hlízy ze země a skladovat v chladném, vzdušném místě s teplotou 5-10 stupňů.

Nemoci a škůdci:

Hniloba je nebezpečné onemocnění hlíz, které se projevuje výskytem hnědých skvrn na stonku a pak na oddencích i kořenech. Je třeba odstranit a spálit nemocné rostliny, protože nemoc se rychle šíří. Kromě hniloby může být napadena roztoči, třásněnkami a mšicemi

Využití

Kala vypadá skvěle zasazená v květináčích i ve volné půdě v zahradě, ve skupinách nebo samostatně.