Liatris, Šuškardy - Jak pěstovat Liatris, Šuškardy

Popis:

Šuškarda (lat. Liatris), v Česku nazývána shorakvět patří do čeledi hvězdnicovitých. Její příbuznou je např. sedmikráska, kopretina nebo slunečnice. Místem jejího původu je severoamerický kontinent. Svoji přezdívku si vysloužila díky svému neobvyklému způsobu kvetení, květenství se totiž vytváří nejdříve od vrcholu. Je to vytrvalá květina, která od země vytváří trsy  sytě zelených listů, které bývají vysoké mezi 60-80 cm. Ze středu trsu vyrůstá vysoká lodyha, která je zakončena dlouhým klasem z drobných kvítků. Květy mají nejčastěji fialovou nebo růžovou barvu. Existují však i druhy s bílými květy.

Šuškarda je nejčastěji vysazována do trvalkových záhonů nebo v kombinaci s keři. Její květy se také krásně hodí k řezu do kytic.

Výsadba:

Šuškardy jsou mrazuvzdorné, takže se skvěle hodí na výsadbu na zahradu. Pro výsadbu šuškardy je vhodným obdobím podzim nebo jaro. Sázíme do hloubky 8-10 cm a od sebe v dostatečné vzdálenosti a to kolem 40 cm. Šuškardy jsou velmi oblíbené u škůdců a to zejména u hrabošů. Doporučujeme proto, v místech s vyšším výskytem těchto škůdců, sázet hlízy v ochranných košících. Po vyrašení je samozřejmostí, že rostlinku přihnojíme.

Pěstování:

Šuškarda a její pěstování je poměrně nenáročné. Lze ji pěstovat samostatně nebo s i ostatními trvalkami. Šuškardy mají rády mírně vlhký záhon zalitý slunečními paprsky. Co se týče zálivky, šuškardy na ni nejsou příliš náročné. Je však důležité, aby byla půda dobře odvodněná, protože v přemokřené půdě by nám mohla rostlinka uhnít. Jak už jsme zmínily, šuškardy jsou mrazuvzdorné a to dokonce až do -21°C. Při větších mrazech ji ale raději vždy zakryjte chvojím nebo kolem ní rozprostřete kůru.

Přesazování hlíz je vhodné po dvou až čtyřech letech. Mohutný trs rozdělíme na dva až tři kusy. Jestliže nebudeme přesazovat, rozhodíme kolem rostliny alespoň trochu zahradní zeminy obohacené kompostem.

Doba květu:

Období, kdy se u šuškard můžeme radovat z květů je od července po říjen.

Po odkvětu:

Květy liatrisu odstřihneme hned po odkvětu. Zbytek lodyhy jí ponecháme až do úplného zaschnutí. 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd šuškard: www.narcisy.cz/liatris/

 © Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.