Kosatce - Jak pěstovat Kosatce

Popis:

Kosatec zahradní je nejen krásný, ale i vhodný pro začátečníky. Je to odolná květina, která zvládne leckteré začátečnické chyby a vydrží nám na zahradě spoustu let. Možná právě proto je nejdéle pěstovanou květinou v Evropě.

 

Nejspíše kosatce znáte jako modré květy na zahradě vaší babičky, ale tady jeho barevná škála zdaleka nekončí! Jeho latinský název Iris v řečtině znamená duha, a to je přesně slovo, které kosatce vystihuje.

 

V našem eshopu dělíme pro přehlednost kosatce do 4 kategorií, kterými jsou:

Germanica – kosatec německý – velkokvětý druh dorůstající až 100 cm

Pumila – kosatec nízký – roztomilá jarní květina dorůstající kolem 25 cm

Sibirica – kosatec sibiřský – vlhkomilný druh, který dokáže dorůst až 100 cm

Hollandica – kosatec holandský – cibulovitý druh dorůstající až 80 cm

 

 

Období výsadby:

Ideální čas výsadby je duben–květen. Kosatec si libuje v provzdušněné pískovité nebo štěrkové půdě. V těžké a jílovité bude velmi nespokojený, v takové (a velmi vlhké) půdě může začít uhnívat. Oddenek by měl vykukovat nad zemí, ten (narozdíl od cibulek, které naopak potřebují být pod zemí), potřebuje trochu slunce a vzduchu.

Pozor, některé druhy kosatců nemají oddenek, ale cibulku.

 

Pěstování:

Co se týče vody, tady platí lepší méně, než více. Kosatec nemá rád přemokření, ale zvládne sucho. Čas na zalití nastává, když je půda suchá do hloubky asi 5 cm (výjimkou je kosatec sibiřský, který ocení vody více).

Aby kosatec vydatně kvetl, potřebuje světlé místo až polostín, ideálně v závětří. Květu také prospěje hnojení, a to hlavně na jaře. Nejlepší jsou pro něj hnojiva s fosforem a organická hnojiva (třeba i z vlastního kompostu, skvělá je pro to posečená tráva). Naopak takové hnojivo s dusíkem může napáchat velké škody, například chabým výkvětem a žloutnutím listů.

Po několika (asi 3–5) letech se začnou pomocí oddenků množit. Tyto srostlé oddenky od sebe (na konci léta, po odkvětu) odřízněte, a znovu zasaďte 30 cm daleko od sebe.

 

Doba květu:

Kosatce kvetou koncem května až koncem července, může se lišit podle druhu. Čím menší druh, tím dříve i kvete. Pokud na jaře zasadíte kosatec správně, budete se z jeho květů těšit již během několika týdnů.

 

Přezimování:

Již zmiňovaná odolnost těchto květin spočívá právě i v jejich schopnosti přežít v zimě – námi nabízené kosatce jsou zcela mrazuvzdorné. Po odkvetení květů ustřihněte stvol nad zemí, listy mu ale zatím ponechejte, nadále v nich probíhá fotosyntéza důležitá pro další rok (pouze suché listy průběžne odstraňujte). Všechny listy ustřihněte až s příchodem mrazivého podzimu, a to asi 15 cm nad zemí a poté zasypte oddenek 3–5 cm vrstvou písku, ta bude jeho svetrem, který ho ochrání od mrazu až do jara.

 

Nemoci a škůdci:

Škůdcem kosatců je například květilka kosatcová, jejíž larvy požírají vnitřky poupat (a ty se tak neotevřou – to může být znamení že k vám zavítala květilka), či pilatka kosatcová, jejíž larvy požírají listy. Oba tyto škůdci vypadají jako běžné mouchy a existují proti nim postřiky.

 

Tipy:

Kosatce nejvíce vyniknou ve skupině, tím více pokud jsou ve skupině různých barev.

Můžete si je nařezat do vázy nebo kytice a kochat se jimi i uvnitř, další rok vám budou kvést znovu.

 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/kosatce/