Kalokvěty - Jak pěstovat Kalokvěty, Agapanthus

Popis:

Kalokvěty (lat. Agapanthus) jsou mohutné až 2 metrů vysoké byliny, s oddenkem připomínající cibuli. Pocházejí z Jižní Afriky a proto jsou někdy přezdívány africké lilie. Patří do rodu jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovitých. Jejich květy se skládají z 6 okvětních plátků a mohou se pyšnit modrou, fialovou a někdy i bílou barvou. Ve volné přírodě se vyskytují pouze ve svém původním domově v Jižní Africe, kde je známo kolem 6 až 9 druhů. Jako okrasná rostlina se pěstuje i jinde na světě a to zejména v oblastech se subtropickým podnebím.

Jejich dlouhé řemenité listy nejlépe vyniknou ve vysokých květináčích, kde hrdě ukazují své kulovité květenství, které se skládá z nálevkovitých květů. Kalokvět zkrášloval knížecí paláce již dobách baroka a dnes je královnou teras a balkonů. 

Období výsadby: 

Kalokvěty doporučujeme zasadit v pozdním podzimu nebo na jaře. Mají rády co nejslunnější místa a kyprou půdu. U jejich sázení nezapomeňte na patřičnou vzdálenost, která by měla být v rozmezí 30 až 45 cm a důležitá je také správná hloubka. Hlídejte si přechod mezi kořenovou a listovou částí, tato část musí zůstat nepatrně nad půdou.  

Pěstování a přezimování: 

Během léta je nejdůležitější pravidelné zalévání, které od srpna začněte omezovat. Přes zimu zálévejte pouze tak, aby neuschnul. Dávejte však pozor, protože při přílišném zalévání by mohl naopak uhnít. Co se týče hnojení, doporučujeme během sezóny kalokvěty hnojit jednou za 3 týdny a v zimě nehnojit vůbec.

Přes zimu uchováváme v prostorách, kde se teplota pohybuje okolo 10 °C. Pokud nemáte zimní zahradu, doporučujeme umístit do garáže nebo chladné chodby. Tam jim dopřejete suché a chladné přezimování. Když na jaře teploty vzrostou nad požadovaných 10 °C, můžete kořeny opět zasadit do zeminy nebo do květináče.

Tato rostlina není příliš náročná na pěstování. Podmínkou pro přivedení ke květu je chladné a světlé místo pro přezimování. Nemá přiliš ráda přesazování, takže se k němu uchylujte pouze tehdy, když je to nezbytně nutné. Rostlina lépe kvete, pokud je dobře zakořenělá a je jí květináč těsnější.  

Doba květu:

 

Kalokvěty nám svým květem budou dělat radost od června do srpna. Letní teploty posledních let způsobují, že se někdy z vykvetlých kalokvětů můžeme radovat ještě i na začátku září.  

 

 

Po odkvětu:

 

Po odkvětu pouze odstraníme staré a zaschlé listy. 

 

U nás můžete vybírat z těchto odrůd: www.narcisy.cz/agapanthus/

© Copyright Narcisy.cz. Bez povolení nekopírovat.