• 1 z 8
 

Bledule letní - Leucojum aestivum

 

Krásná a jemná bledule podobná sněžence. Kvete později, od dubna až do května. Na jednom stonku až 8 květů. Výška 30 - 40cm.

od 110 Kč
Kategorie Sněženky a Bledule
Zvolte variantu
10 ks Vyprodáno 110 Kč
25 ks Vyprodáno 225 Kč
50 ks Vyprodáno 390 Kč
100 ks Vyprodáno 700 Kč
250 ks Vyprodáno 1 500 Kč
 

15 – 20 cm, III. – IV.

 

Pochází z Evropy a byla popsána v roce 1420. Vyskytuje se hojně ve vlhčích listnatých lesích i na území našeho státu.

Zásobním orgánem rostliny je zelenavě bílá kulovitá cibule dorůstající obvodu 6 – 8 cm. Listy jsou lesklé, zelené, řemenovité a vyrůstají současně s květy nebo krátce před nimi. Květní stvol vysoký 15 – 20 cm nese jeden až dva, široce zvonkovité, příjemně vonící květy. Základní barva je bílá, špičky okvětních lístků jsou žlutozelené. Rozkvétá v březnu až dubnu. Vegetaci končí v červnu. Cibule jsou mrazuvzdorné.

Vysazuje se v srpnu a počátkem září na pohostinná místa. K zdárnému růstu potřebuje pouze vlhčí humózní půdu. Hloubka výsadby je 8 – 10 cm, vzdálenost 10 – 20 cm. Požadavky na ošetřování má stejné jako ostatní cibuloviny. Během vegetace vyžaduje značné množství vody. Přílišné sucho nesnáší ani v období vegetačního klidu. Na stanovišti se ponechává více let. V příznivých podmínkách vytváří brzy rozsáhlé kolonie. Každoročně se má na podzim pohnojit základní dávkou minerálních živin nebo zlepšit půdu dobrým kompostem. Rozmnožuje se semeny nebo dceřinými cibulemi. Cibule se po vyjmutí z půdy jen krátce osuší a uloží do rašeliny nebo pilin v chladné místnosti, popřípadě se ihned vysadí. Semenáče vykvétají za 3 – 4 roky.

Jako vděčná a nenáročná jarní cibulovina se vysazuje na okraje křovin, pod vyšší stromy nebo na jiné zastíněné plochy. Je vynikající i k řezu. Hodí se také pro domácí přirychlování. Zplaňuje.Více zde: http://www.cibuloviny.com/druhy-cibulovin/leucojum-vernum-bledule/